Eserleri

Marifet Mektupları


Sevgili okuyucularım, farklı zamanlarda yetmiş bir kardeşime muhtelif mektuplar yazdım. Bu mektupların, siz değerli okuyucularıma da yararlı olacağını düşünerek bir kitap halinde yayımlanmasını uygun gördüm.

Kitabın tamamını okumadıkça, yazdığım mektuplarla ne anlatmaya çalıştığımı anlamak mümkün değildir. Çünkü farklı mektuplardaki aynı konular birbirini tamamlayarak bir bütün oluşturmaktadır.

Umarım, mektuplarımızdan maddi ve manevi hayatınıza ışık tutacak güzel mesajlar alırsınız.


Eserden Alıntılar

"Yaratılmış her varlıkta onun aslı, onu yaratan var; incir ağacının her çekirdeğinde yine kendisinin mevcut olması gibi. O, her varlıkta mekândan münezzeh olarak gizlidir. Şimdi biraz tefekkür et, bu hakikatin bilincine erip, hakikati, Hakk’ı ara evlat!"

"Girdiğin ortama cennet havası estirmelisin. Yolun, Yunus Emre yolu değil mi? Haydi uyan artık, kendini tanı. Bırak artık özündeki o iç güzelliği perdeleyen şu kötü huyları. Bak nasıl değişecek hayatın. İnsanlar seni nasıl sevecek, Yunus Emre’yi anarak. Gel kardeşim, Yunus Emre’mizin dediği gibi: “Sevelim, sevilelim, işi kolay kılalım.” Sevmekle hayat kolaylaşır. İşi zora koşmayalım."

"Tasavvuf, güzel ahlaktır. Ahlakını güzelleştirmedikçe tasavvuf ehli olamazsın. Peygamber’imizi örnek alarak, Allah’ın ahlakı ile ahlaklan. İşte o zaman bu yol sana açılır. İşin kolaylaşır. Benim derdim ne, biliyor musun? Herkesin kendini bilmesine yardımcı olmak ve buna teşvik etmek. Ancak çoğu kimse kendini kabul etmiyor. Ben senin dediğin gibi biri değilim diyerek, nefsini reddediyor. Halbuki nefsini kabul edip bilse, Rabb’ini bilecek. Ne mutlu, kendini olduğu gibi kabul edip, nefsini bilenlere!"
‘Hakk'a erdim, erene ermek ile. Hakk'ın cemalini gördüm, erin yüzünü görmek ile.’

Yunus Emre